Johann Schwabik

Slovenský reprezentant v cestnej cyklistike, majster Slovenska v roku 2012 v časovke jednotlivcov do 23 rokov

Čo Ťa priviedlo k cyklistike?

    K športu ma priviedla chuť víťaziť, prekonávať svoje možnosti. A prečo cyklistika? Od mala som pozeral Tour de France. Bolo rozumné zvoliť si cyklistiku lebo otec bol tiež aktívny cyklista a odovzdal mi svoje skúsenosti.

    Ako si spomínaš na mládežnícky vek, keď ste spolu s Milanom Jurčom ml. súťažili nielen doma, ale aj v zahraničí?

    Na mládežnícku cyklistiku mám pekné spomienky, neviem si predstaviť lepšie detstvo. Mnohokrát by som chcel mať povahu, bojovnosť a naivitu ako v detstve. Milan Jurčo ml. bol v cyklistike pre mňa ako starší brat, mal mnoho skúsenosti, ktoré boli pre mňa cenné. S Milanom  sme vtedy precestovali mnoho krajín, získali mnoho skúsenosti  a zážitkov.  Ale samozrejme nie každému taký život vyhovuje, museli sme si totiž už v detstve veľa odopierať.

V akom tíme práve pôsobíš?

    Momentálne pretakám za Inter Bratislavu, v minulosti to bol veľmi silný a zvučný tím, v súčastnosti je tento klub uspôsobený na adaptáciu mladých pretekárov ( do 23 rokov) v  "dospeláckej" cyklistike. 

Ako si spokojný s uplynulou sezónou?

    Sezóna 2012 mi ubehla veľmi rýchlo, okrem zopár "svetlých bodov" som s predošlou sezónou nespokojný. Mnoho chýb z mojej strany, taktiež aj zlyhania zo strany Slovenskej reprezentácie, pády, technické problémy, zdravotné ťažkosti a nedorozumenia. Myslím si že bolo toho dosť, ale ozajstnými víťazmi sa stávame až keď sa napriek všetkým pádom opäť postavíme na nohy s vedomím že ešte veľa krát budeme musieť vstávať.

    V septembri tohto roku si sa zúčastnil na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Holandsku v disciplíne časovka jednotlivcov. Splnil si svoj cieľ, s ktorým si na preteky cestoval?

    Ťažko bolo hovoriť o cieľoch alebo si ich stanoviť na tohtoročné majstrovstvá sveta. Do poslednej chvíle som nevedel či sa na nich vôbec zúčastním, okrem toho krátko pred majstrovstvami mi po lekárskej prehliadke bolo povedané že mám anémiu. Ak to hodnotím spätne, tak bolo chybou sa týchto majstrovstiev zúčastniť, ale po boji je každý generál.

    Profesionálny cyklista Matej Jurčo býva neďaleko Tvojho domova. Absolvujete občas spoločné tréningy?

    S Maťom som bol na tréningu dvakrát. Obaja máme cez sezónu dosť pretekov a je ťažké medzi nimi naplánovať spoločný tréning i keď sme vzdialený cca. 70 kilometrov. 

Tvoja obľúbená trasa?

Spišská Nová Ves Zakopane (Poľsko) a späť.

Nezabudnuteľné preteky?

Juniorské majstrovstvá sveta v Moskve. Hoci som sa nestal majstrom sveta, ale som si ich užil a sú pre mňa nezabudnuteľným zážitkom.

Koľko kimlometrov natrénuješ ročne?

    Túto otázku cyklisti zväčša nemajú radi, pretože nie je ani orientačná. Osobne totiž najazdím na bicykli menej ako pretekári z teplejších krajín. Žijem pod Tatrami, a pokiaľ môžem bicykel po sezóne odložiť, tak ho veľmi rád zamením za iné druhy športov, zodpovedajúce počasiu na Spiši. Ak aj napriek tomu chcete číslo, tak tohto roku to bolo 20 000 kilometrov.

    Voľný čas trávi každý športovec rôzne, no väčšinou každý uprednostňuje pasívne aktivity ako internet, filmy a pod. Je to tak aj v Tvojom prípade?

    Nerád by som sa radil k týmto pasívnym cyklistom, ktorí okrem cyklistiky takmer nič nerobia, resp. nechcú alebo nevedia. Veľmi rád strávim voľné chvíle vo vysokohorskom prostredí, alebo v lese pri mojich včelách, taktiež sa snažím pomôcť rodičom v obchode alebo domácnosti, obchod Schwabik je totiž rodinná tradícia od roku 1902. Stane sa aj že prídu aj pasívne dni, kedy toho veľa nespravím, pozriem si TV alebo si niečo prečítam.

    Minulý rok si bol opäť ocenený domovským mestom Spišská Nová Ves. Cítiš dostatočnú podporu v tom, čomu sa venuješ zo strany rodiny, priaznivcov, mesta či Slovenského zväyu cyklistiky?

    Myslím si že zo strany mesta nemôžem čakať väčšiu podporu, aj kvôli tomu že pretekám za Inter Bratislava. Rodina ma podporuje aj na úkor svojich možnosti, preto si myslím že väčšia opora by mala byť zo strany tímu alebo národného cyklistické zväzu. Pretože momentálne ma po finančnej stránke cyklistika neživý, ale naopak skôr vykorisťuje.

Aké sú Tvoje vyhliadky na budúcu sezónu?

Napraviť a robiť lepšie to, čo ma na predchádzajúcej sezóne najviac mrzí.

Ďakujeme za rozhovor koncom roku 2012. Držíme Ti palce!


Kontakt

MILAN JURČO

Hradná 343,
033 01 Liptovský Hrádok
Slovensko


(+421) 905 451 755


Anketa

Obľúbenú trasu Johanna Schwabika...

Som už absolvoval (11)
27%

Nepoznám (14)
34%

Chystám sa prejsť (16)
39%

Celkový počet hlasov: 41


Juniorská éra

/album/spolocne-foto/moskva-majstrovstva-sveta-juniorov-2009-jpg/

—————

/album/spolocne-foto/start-tatranska-lomnica-jpg/

——————————