02.04.2014 12:00

Mladí študenti roztočia mlynské kolesá

LogoBRATISLAVA. Vysokoškolské mesto Ľudovíta Štúra (VMĽŠ) Mlyny vyčlenilo v uplynulých mesiacoch 10 000 € na podporu a realizáciu študentských projektov.
    VMĽŠ Mlyny je najväčším ubytovacím zariadením na území bývalého Československa s kapacitou cca 6500 lôžok. Vďaka súčasnej iniciatíve je zároveň prvým študentským mestom a jednou z prvých samospráv na Slovensku, ktorá sa rozhodla zaviesť do jej fungovania mechanizmus participatívneho rozpočtu. Vytvára tak možnosť rôznorodého a širokého zapojenia sa študentov nielen do rozhodovania o tom, kam investovať verejné finančné prostriedky, ale aj možnosť vytvárať nové, či skvalitňovať existujúce služby. Je to priestor pre každého, kto chce, aby sa mohol zapojiť a povedať si: dokážem pretvárať svet okolo seba. Do tzv. Participatívnych Mlynov sa prihlásilo 12 študentských návrhov.

4. miesto v súťaži obsadili Alžbeta Kuchtová a Martin Baláž, autori projektu Bicyklová osveta. Prečo sa rozhodli zapojiť do súťaže svoj projekt?

BicykleAlžbeta Kuchtová: Na otázku, čo mi najviac chýba v Mlynskej doline v mojom každodennom živote, by som odpovedala, že mi chýba niekto, kto by mi každý deň vyniesol bicykel hore schodami pri vstupe do Šturáku (bývam na Šturáku). Možno by ale bolo lepšie, keby nebolo potrebné, aby mi niekto vynášal bicykel schodami. Stačilo by k tomu vlastne veľmi málo, iba rampa!

Naozaj netuším, prečo nie je ani pri vstupe do Šturákov, ani pri vstupe do Manželákov. Ešte lepšie by bolo, keby som nemusela dennodenne prechádzať s bicyklom cez turnikety, pretože sa to časom ukazuje veľmi nepraktické. Totiž, zväčša s dvoma taškami, s bicyklom: musím najprv nájsť ISIC v kabelke, potom sa odpípať na turniketoch, rukou simulovať hmotnú časť môjho  ja „akože som prešla" , a potom najmenej pol hodinu kričať, aby mi ujo vrátnik otvoril priechod pre bicykle. Na a až potom si musím (fakt musím aj vy ste čítali tie e-maily o odstránení všetkých bicyklov, ktoré sú zamknuté iba tak na chodbe?) uložiť bicykel do bicyklárne. Áno, uložiť, pretože zamknúť si bicykel tam, nie je možné. Akosi chýba niečo, o čo by si jeden mohol bicykel zamknúť. Toto nie je to zanedbateľné, hoci vraj je bicykláreň pod kamerovým dozorom. Bolo by fajn, keby bolo: rampy, tam, kde je to potrebné; bicykláreň umiestnená rozumne pred turniketami, alebo na inom vhodnom mieste; plus stojany na bicykle.

V ich návrhu figurujú nasledovné požiadavky:

  1. Stojany na bicykle vhodne umiestnené pred Manželákmi, Šturákom a Átriakmi.
  2. Bicyklárne, ktoré by boli vhodne umiestnené pred turniketmi. Napríklad na Štúraku by bicykláreň mohla byť umiestnená vo vestibule, pričom by bola na očiach SBS aj kamier, alebo bola by pred turniketmi. Zároveň stojany na bicykle v bicyklárni, o ktoré by sa dali bicykle zamknúť, pretože momentálne tam nič také nie je.
  3. Rampy pri všetkých vchodoch do intrákov.

VMĽŠ Mlyny poskytne na realizáciu tohto projektu 3080 €.

Zdroj: Wikipédia, Knižnica a kultúrne centrum Mlynská dolina

—————

Späť


Komentovať

Dochádzate do práce na bicykli alebo niekoho takého poznáte? Podeľte sa o to s ostatnými.


Kontakt

MILAN JURČO

Hradná 343,
033 01 Liptovský Hrádok
Slovensko


(+421) 905 451 755


Bicykle do mesta

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.