28.10.2013 08:00

Rozhovor s Danielou Kotschovou

Kam chodia zmrzlinári v zime alebo čo robia bežci na lyžiach v lete?


Oslovili sme Danielu Kotschovú, dlhoročnú reprezentantku v behu na lyžiach, aby nám priblížila svoj športový život.

Povedz nám niekoľko slov o Tvojich športových začiatkoch.

Poztívny vzťah k športu som mala vďaka rodičom asi odjakživa. Na bežecký krúžok v Tatranskej Lomnici som sa prihlásila v 4.triede ZŠ. Bežky ma chytili skoro okamžite, možno aj preto, že sa mi podarilo vyhrať hneď moje prvé preteky a mala som tam kamarátov. Pretekala som neskôr aj v iných športoch, ale myslím si, že ten prvý býva láskou na celý život.

Ktorým bežeckým disciplínam sa momentálne venuješ?

V mojom kalendári pretekov sú najčastejšie šprinty a preteky na 5, 7 a 10 km. Okrem Bielej stopy som už dlhšie trate v poslednej dobe ani nešla. V nadchádzajúcej sezóne by som veľmi rada vyskúšala Team sprint. Viac mi sedí voľný spôsob ako klasika, no vyhýbať sa jej nechcem.

Ako si spokojná s uplynulou zimnou sezónou?

Do uplynulej sezóny som vstupovala úplne inak ako do všetkých predchádzajúcich. Najmä s veľkou chuťou a zvedavosťou či ma môj dobrý pocit neklame. Na druhej strane však aj s vedomím, že času na tréning a regeneráciu popri podnikaní nie toľko koľko by som chcela. Keďže som sa k behu na lyžiach vrátila po dlhšej  prestávke, nebola som zaradená v žiadnom družstve a všetky náklady som si hradila zo svojich úspor. Mojím cieľom bolo získať čo najlepšie FIS body, štartovať na MS vo Val di Fiemme a pokúsiť sa splniť kritéria pre ZOH 2014 v Sochi. Čo sa mi napokon aj podarilo. Jazdila som najmä pretetky kontinentálneho pohára — Slavic cup, ktorý som vyhrala aj v celkovom hodnotení sezóny 2012/2013. Výkonnostne som spravila veľký krok vpred a teší ma, že som dokázala súperiť s dievčatami ktoré pretekajú v národných týmoch a majú tomu zodpovedajúce podmienky.

Čo robia bežci na lyžiach v lete? 

Beh na lyžiach sa mi páči aj v tom, že počas prípravného obdobia využívame mnoho tréningových prostriedkov — beh, bicykel, kolieskové lyže, imitácie, posilovňa, plávanie a moje obľúbené behy s palicami a túry v Tatrách. Väčšina pretekárov svetového pohára si leto osvieži aj tréningom na snehu — buď na niektorom z ľadovcov, alebo využívaju snežné tunely.

Ako vyzerá tvoj deň?

Na prvom mieste sú pracovné povinnosti a potom si plánujem tréning. Trénujem zvyčajne 2 – 4 hodiny denne.  V lete je to fajn, času na dlhšie tréningy je dostatok. Keď sa skrátia dni, tak to chce trochu viac pevnej vôle a odvahy, rýchlo sa stmieva a viac ako polovicu tréningu idem s čelovkou. Trénovať dvojfázovo sa mi darí len počas víkendov a sústredení.

S akými ambíciami sa pripravuješ ma nadchádzajúcu zimnú sezónu?

Nadchádzajúca sezóna je olympijská tak dúfam, že všetko pôjde ako má a podarí sa mi štartovať v Sochi. V pláne sú už aj preteky svetového pohára. Za uspokojivé by som pokladala umiestniť sa niekde okolo polovice výsledkovej listiny na týchto najvyšších podujatiach. Chcela by som obhájiť víťazstvo v kontinentálnom pohári a mať zo športu aj naďalej radosť.

Aké sú podmienky na bežecké lyžovanie na Slovensku a v zahraničí?

Vytvorenie podmienok súvisí do veľkej miery s financiami. V silných lyžiarskych krajinách je vybudovaných viacero stredísk so zasnežovaním a denne upravovanými desiatkami km bežeckých tratí. Funguje tam systém športových tried, akademický šport, kluby majú silné zázemie a v reprezentantačnom družstve je aj 10 pretekárov.  U nás to stojí viac-menej na nadšení jednotlivcov. Netreba sa však na to pozerať len cez peniaze, lebo ak človek dokáže improvizovať a sústredí sa na to čo všetko máme a nie na to čo tu nie je, tak si myslím že aj na Slovensku sa dajú vytvoriť veľmi slušné podmienky pre beh na lyžiach.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme vydarenú zimnú sezónu! Foto: archív DK. Rozhovor bol vytvorený v júli 2013.

Kto je Daniela Kotschová?

—————

Späť


Kontakt

MILAN JURČO

Hradná 343,
033 01 Liptovský Hrádok
Slovensko


(+421) 905 451 755Výsledky Daniely
na ZOH v Sochi
šprint voľne 55. m.
tímový šprint klasicky 7. m., semifinále

Tento článok bol citovaný oficiálnou stránkou ZOH
v Sochi.


Komentovať