13.04.2015 12:00

1949 – 2015 Peter Vričan

Peter VričanTURČIANSKE TEPLICE. Pre všetkých to bol obrovský šok, keď preletela nami všetkými správa o tom, že včera večer 12.4.2015 nás navždy opustil vo veku 66 rokov náš otec a priateľ športu Peter Vričan. Osudným sa mu stala jeho láska k športu a k príprave toho, čo nadovšetko miloval. Opustil nás tam, kde každý deň chodieval a pripravoval trate, aby boli čo najlepšie tak, ako vždy. Včera posledný krát vydýchol pri vyznačovaní trate na nedeľné preteky. Posledná rozlúčka bude v stredu, 15. apríla o 14,00 hodine v Dome smútku v Turčianskych Tepliciach.
Otec, odpočívaj v pokoji!
Parte

Aký bol jeho život?

Peter Vričan sa narodil 29.júna 1949 v obci Udavské, patriacej do okresu Humenné. Už v ranom veku sa jeho život spojil so športom. Ako desať ročný absolvoval svoje prvé preteky v behu na lyžiach v Liptovskom Mikuláši pod vedením trénera Jána Hanusa.

Výsledky sa začali dostavovať rýchlo, keď v rokoch 1964-1967 ako mladší dorastenec v behu na lyžiach obsadil 3. miesto v pretekoch jednotlivcov na Majstrovstvách republiky na 5 km, získal tiež druhé miesto v združených pretekoch – skok 36 m a beh na lyžiach 5 km a v štafetových pretekoch za stredoslovenský kraj získal 3. miesto. S behom na lyžiach pokračoval v Tesla Liptovský Hrádok.

V roku 1967 sa stal v kategórii juniorov Majstrom republiky. Roky 1968-1970 prežil po narukovaní do Rudej hvězdy Praha vo vojenskej službe absolvovanej v Červenej hviezde Štrbské Pleso, kde sa pripravovali na Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní, ktoré boli vtedy práve na Štrbskom Plese. Od roku 1971 pôsobí v Kremnici a o rok neskôr prichádza do Turčianskych Teplíc, kde pracuje v Geologickom prieskume ako nástrojár. Popri práci sa venuje futbalu v TJ Baník Turčianske Teplice. V roku 1974 lyžiarsky oddiel pri TJ Baník postúpil do 1. celoštátnej ligy v behu na lyžiach pod vedením trénera Ľudovíta Lettricha.

Ako tréner II. Triedy vedie od roku 1976 Školské športové stredisko na Hornej Štubni v odvetví beh na lyžiach po dobu 10 rokov. Následne v roku 1986 prichádza k novým športom – triatlonu, duatlonu a postupne aj  k horskej cyklistike. Prvým výraznejším trénerským výsledkom v tejto disciplíne bolo tretie miesto v dlhom duatlone s disciplínami beh-bicykel-beh na Majstrovstvách Slovenska jeho zverenca Andreja Vričana. V roku 1991 spoluzakladá v Turčianskych Tepliciach Triatlon klub.

No už o päť rokov neskôr, v roku 1996 zakladá spolu s rodinou a priateľmi občianske združenie Klub priateľov horskej cyklistiky Turčianske Teplice, kde sa ako tréner III. triedy venuje práci s mládežou. Spomenieme len niekoľko pretekárov, ktorí získali pod jeho vedením tituly Majstra Slovenska – Hanus, sestry Šovčíkové, Šovčík, Ličková, Kubíková, Novák, Vlčko,Hanko a množstvo ďalších, ktorí obstáli na druhom, resp. treťom mieste. Klub sa venuje mladým pretekárom a už od roku 2002 prináša do nášho mesta preteky Slovenského pohára v horskej cyklistike v olympíjskej disciplíne cross-country a už tradičné preteky otvorenia sezóny TURIECKAP.

Všetky tieto výsledky a práca patrí neodmysliteľne k Petrovi Vričanovi, ktorý má veľkú zásluhu na prinesení cyklistiky do nášho mesta.

Žiaľ viac toho nestihol, aj keď mal ešte veľké plány, jeho život vyhasol v lese, tam kde to najviac miloval. Veríme, že mu splníme to, o čom sníval!

—————

Späť


Kontakt

MILAN JURČO

Hradná 343,
033 01 Liptovský Hrádok
Slovensko


(+421) 905 451 755