Rozhovor s Matejom Jurčom v roku 2012

Slovenský profesionálny cyklista, účastník Giro d´Italia, Vuelta l´España, olympijských hier v Aténach a Pekingu, niekoľkonásobný majster Slovenska v cestnej cyklistike


Matej Jurčo Ako si spokojný s uplynulou sezónou 2012? 

    So sezónou som spokojný, a to menovite so 7. miestom v celkovom poradí na pretekoch Okolo Malopolska, ktorý je mojím obľúbeným podujatím, s víťazstvom v etape na pretekoch Czech Tour s cieľom na námestí v Olomouci, no a napokon s majstrovstvami svetav cestnej cyklistike v Holandsku. Vyslovene nespokojný som bol s M-SR v cestnej cyklistike v Púchove, kde som bol vo forme, ale som si nezapretekal, a Veľkou cenou mesta Hradec Králové, kde som bol obsadil v špurte 4 pretekárov 4. miesto.

   V septembri si za zúčastnil na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Holandsku v oboch disciplínach. Majstrovskú časovku jednotlivcov si absolvoval po roku, preteky jednotlivcov po piatich. Splnil si svoj cieľ, s ktorým si na preteky tentokrát cestoval?    

    Vedel som, že v časovke jednotlivcov mám šancu na umiestnenie okolo 30. miesta ― to sa mi aj presne podarilo. Cieľom slovenského tímu v pretekoch s hromadným štartom bolo pomôcť Petrovi Saganovi. To sa mne osobne aj čiastočne darilo, až kým neprišiel pád v pelotóne, kde som doplatil na svoju nevýhodnú pozíciu. Škoda, cítil som sa ešte stále dobre, vdaka čomu som preteky aspoň dokončil.

Cítil si uplynulú sezónu dostatočnú podporu zo strany rodiny, tímu, priaznivcov, mesta či SZC? 

    Rodina ma veľmi podporovala. Od tímu PSK Whirlpool Author som mal väčšie očakávanie. Priaznivcov bolo celkom dosť. Zo strany mesta Liptovský Hrádok sa o podpore vôbec nedá hovoriť rovnako ani zo strany Slovenského zväzu cyklistiky. Jedine spomínané majstrovstvá sveta boli zabezbečené celkom slušne.  

Aké sú Tvoje vyhliadky na budúcu sezónu?

    Pravdepodobne sa v nasledujúcom roku vrátim do Dukly Trenčín. Súčasná situácia je, pre cyklistu ako som ja, veľmi zložitá. Ak som celú doterajšiu kariéru doplácal na neprirodzené výkony súperov, kedy bolo veľmi náročné urobiť si výraznejšie výsledky, tak dnes po usvedčeniach Armstronga a ďalších doplácame na odchod sponzorov z tohto športu. Pre ilustráciu, 6 pretekárov v prvej desiatke v celkovom poradí na Giro d´Italia 2008, kde som štartoval aj ja, bolo už usvedčených z dopingu.

Akým aktivitám sa budeš venovať v nasledujúcich mesiacoch? 

    Prevažne vysokohorskej turistike v Západných a Vysokých Tatrách. V novembri sa každoročne teším na súťažný beh do vrchu na Červenec. 

Aká je momentálne Tvoja obľúbená cyklistická trasa?

    Veľmi často ma môžete stretnúť na trase Dovalovo ―  Východná ― Poprad ― Starý Smokovec ― Štrbské Pleso ― Podbanské ― Dovalovo (viď na mape dole).

Nezabudnuteľné preteky, ktoré si tento rok absolvoval?

    Boli to predovšetkým naše domáce preteky Okolo Slovenska, ktoré viedli aj po mojich domácich trasách, no a samozrejme majstrovstvá sveta v Holandsku. 

Koľko km si tento rok natrénoval/odpretekal? 

25 000 km 

Voľný čas trávi každý športovec rôzne. Väčšinou však každý uprednosťuje pasívne aktivity ako internet, filmy a pod. Je to tak aj v Tvojom prípade? 

Áno, aj ja oddychujem zväčša pri internete. Zaujímam sa aj o Tatry v každej podobe. 

Ďakujeme za rozhovor.

Rozprával sa Milan Jurčo ml.

Rozhovor po sezóne 2013 >

 

Obľúbená Matejova trasa na bicykli


Kontakt

MILAN JURČO

Hradná 343,
033 01 Liptovský Hrádok
Slovensko


(+421) 905 451 755


Vybavenie pretekára

V tejto kategórii nie sú žiadne produkty.